Yağmur 30 bin dekar domatesi çürüttü

Bursa’nın Karacabey ilçesinde domates tarlaları sular altında kaldı.

Karacabey Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Karaca, önceki gün iki saat süren yağmurda metrekareye 55 kilo yağış düştüğünü söyledi. Aşırı yağışların çiftçiyi perişan ettiğini söyleyen Karaca, “Bu yıl toplam 85 bin dekar alana ekilen domatesin ancak 55 bin dekarı hasat edilebilmişti. Piyasa değeri yaklaşık 50 milyon TL olan 30 bin dekardaki yaklaşık 170 bin ton yetişmiş domates çürümeye terk edildi. Bazı köylerimizde yağan dolu mahsule büyük zarar verdi” dedi.

Domates tarımının sürdürülebilir olmaktan çıkmaması için bir şeyler yapılması gerektiğini vurgulayan Karaca, ilk aşamada tespitler yapılıp, Ziraat Bankası ve kooperatiflere olan çiftçi borçlarının en az 5 yıl faizsiz ertelenmesi, çiftçinin sulama birliklerine, UEDAŞ’a, Pankobirlik’e olan borçlarının devlet tarafından sübvanse edilerek taksitlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Karacabey Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Karaca, “Tarım sigortası yağış riskini kabul etmemektedir. Bütün ürünlerde yağış ve hastalık riskinin sigorta kapsamına alınması sağlanmalıdır. İlçemizde tam birdramı yaşanmaktadır. Bütün yetkilileri ve siyasileri çare bulmaya davet ediyoruz” diye konuştu.
Karaca, Karacabey Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu ve Tarım Müdürü Çağdaş Çeki ile birlikte ova köylerinde çiftçileri ziyaret ederek afet hakkında bilgi aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz